NAD PARSĘTĄ NAD PARSĘTĄ
PL
NAD PARSĘTĄ NAD PARSĘTĄ

Kołobrzeg przyciąga turystów fantastycznymi plażami, świetnymi hotelami i 12-kilometrowym wybrzeżem. Leżące u ujścia Parsęty miasto jest też największym polskim uzdrowiskiem i popularnym wakacyjnym kierunkiem. Kołobrzeg to jednak nie tylko plaże i Bałtyk. Możesz tu skorzystać z wielu atrakcji: dla rodzin z dziećmi, odkrywców, miłośników historii i aktywnego spędzania czasu.

Lokalne atrakcje Kołobrzegu

Położony na Pomorzu Zachodnim Kołobrzeg oferuje swoim gościom piękną lokalizację, szeroką ofertę noclegów oraz przytulnych kawiarni i restauracji serwujących znakomite potrawy. Każdego roku miasto odwiedzają turyści z Polski i zagranicy, by wypocząć nad polskim morzem. Z tego względu, w Kołobrzegu nie brakuje pięknych i zadbanych plaż oraz infrastruktury turystycznej – molo czy promenady z knajpkami i sklepikami.

Jeśli podczas urlopu chcemy robić coś więcej niż plażować lub pogoda nie sprzyja słodkiemu lenistwu na piasku, warto wiedzieć, jakie inne atrakcje oferuje Kołobrzeg.

5 atrakcji Kołobrzegu, które musisz zobaczyć

1. Latarnia Morska Kołobrzeg

Jak przystało na nadmorską miejscowość, Kołobrzeg może pochwalić się piękną latarnią morską. Ta stojąca tu aktualnie została zbudowana w 1947 r., ale pierwsza w Kołobrzegu powstała już w 1666 r. Niestety, została zburzona podczas II wojny światowej przez Niemców. Latarnia morska w Kołobrzegu ma 26 metrów wysokości i jest miejscem, z którego rozciąga się wspaniały widok na tutejszy port i Morze Bałtyckie. Kto wie, być może przy dobrej widoczności wypatrzysz inne latarnie, między którymi znajduje się ta kołobrzeska – latarnie w Niechorzu i Gąskach.

2. Miejski Szlak Fortyfikacji Kołobrzeg

To doskonała propozycja dla miłośników historii oraz pieszych i rowerowych wędrówek. Miejski Szlak Fortyfikacji Kołobrzeg to 12-kilometrowa trasa, która prowadzi szlakiem dawnych miejskich umocnień. To świetny pomysł na rodzinne wyprawy, zwłaszcza z dziećmi w wieku szkolnym oraz aktywne spędzanie czasu. Miejski Szlak Fortyfikacji wiedzie przez najstarsze budowle zespołu fortów, czyli pochodzące z XVII w. bastiony Magdeburg i Pommern. Na trasie znajdują się także inne elementy umocnień, m.in. osiemnastowieczny Bastion Geldern, most obronny Batardeau, forty Napoleona i „Ujście” oraz pochodząca z czasów II wojny światowej bateria przeciwlotnicza Nettleback.

3. Oceanarium

Rodziny z dziećmi i osoby fascynujące się podwodnym życiem powinny wybrać się na wycieczkę do oceanarium w Kołobrzegu. Znajduje się ono przy Al. I Armii Wojska Polskiego 6c, niedaleko molo i promenady. Zobaczysz tu rośliny i zwierzęta występujące naturalnie w morzach i oceanach. Wśród „mieszkańców” kołobrzeskiego oceanarium znajdują się m.in. płaszczki, piranie, rozgwiazdy, rekiny rafowe, mureny oraz wspaniałe rogatnice czy nadymki. Oceanarium w Kołobrzegu czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach: 9:30-18:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 30 zł, a dla dziecka 25 zł. Maluchy do 2 lat wchodzą za darmo.

4. Ekopark Wschodni

Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz od turystycznego gwaru i spotkasz niemal dziewiczą naturę, koniecznie odwiedź Ekopark Wschodni. To park znajdujący się w Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim, we wschodniej części miasta. Na terenie Ekoparku zobaczysz m.in. Solne Bagno, czyli skupiska solnych torfowisk, przy których występują unikalne gatunki roślin i zwierząt. To także świetne miejsce do podglądania ptaków i „bezkrwawych łowów”, czyli fotografowania pięknych, żyjących tu gatunków. A jest tu co podziwiać! Szacuje się, że na terenie kołobrzeskiego Ekoparku Wschodniego żyje ok. 100 gatunków ptaków, w tym m.in. czaple białe, żurawie, gęgawy czy łabędzie nieme.

5. Muzeum Oręża Polskiego

W zabytkowym Pałacu Brunszwickich, przy ulicy Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu znajduje się siedziba wyjątkowego kompleksu muzeów. Istnieje od 1963 r. i tematem przewodnim wystaw są militaria. Bilety wstępu dostępne są w 3 wariantach, obejmujących 1, 2 lub 3 muzea. Bilety normalne to koszt odpowiednio: 25/50/50 zł, cena biletu ulgowego to 20/40/40 zł. W ofercie dostępne są też bilety grupowe i rodzinne. Dzieci do 7 lat nie płacą za wejście do muzealnego kompleksu.

Pierwszym z muzeów wchodzących w skład kompleksu jest wystawa Dzieje Oręża Polskiego znajdująca się w XV-wiecznej Kamienicy Kupieckiej przy ul. Emilii Gierczak 5. Kołobrzeg przez lata odgrywał rolę miasta-twierdzy – będąc tu, poznasz m.in. historię miasta i rodzaje broni używane przez polskich żołnierzy w I i II wojnie światowej. Na ekspozycji znajdują się także repliki czołgów, samolotów, wozów pancernych oraz największa w Polsce kolekcja mundurów.

Drugie, równie interesujące miejsce wchodzące w skład kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego to Skansen Morski. Został otwarty w sierpniu 2013 roku i można w nim zwiedzać dwa okręty: patrolowy ORP „Fala” oraz rakietowy „Władysławowo”. Wśród ekspozycji znajdują się też: pochodzący z XX wieku jacht „Orkan II”, mina morska, armata morska ZU-23‒2M czy miotacz bomb głębinowych BMB-1 produkcji ZSRR. To miejsce to prawdziwa gratka dla fanów militariów, zwłaszcza tych, związanych z marynarką wojenną.

Inne muzea wchodzące w skład kompleksu to: Muzeum Miasta Kołobrzeg, Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 oraz Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie.

Wymienione wyżej atrakcje to te najważniejsze miejsca na mapie Kołobrzegu. To jednak zaledwie wstęp do listy wyjątkowych miejsc w tym mieście. Znajdują się tu także wspaniałe zabytki, rodzinne atrakcje i miejsca sprzyjające wakacyjnym aktywnościom. Jeśli planujesz urlop w Kołobrzegu, na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.